Aké je najlepšie ťažné zariadenie na montáž do auta?


Aké ťažné zariadenie je najlepšie?

Pri rozhodovaní, aké ťažne zariadenie si nechať namontovať do auta je potrebné sa zamyslieť, na čo ho budete používať. Aké ťažné zariadenie je najlepšie?

Skrutky, bajonet, či automat? 

Najprv sa pozrime, čo hovorí zákon:

 

 

§ 3, vyhláška č. 464/2009 Z.z.:
(13) Vozidlo vybavené spájacím zariadením s odnímateľnou spojovacou guľou (ISO 50) triedy A50-X bez použitia špeciálnych nástrojov musí mať túto guľu odňatú, ak nie je využitá na spojenie s prípojným vozidlom alebo s iným zariadením, napríklad s nosičom bicyklov.

Preložené do normálnej reči to znamená, že ak máte "guľu" priskrutkovanú a kľúč nie je súčasťou ťažného zariadenia, môžete ju mať na vozidle namontovanú trvalo za predpokladu, že  nezakrýva časť evidenčného čísla, alebo osvetlenia vozidla. 

Ak je "guľu" možné demontovať bez použitia náradia (bajonet, automat, skrutka osadená račnou ako napríklad v Škode Favorit,...) je potrebné ak neťaháte prípojné vozidlo, alebo nemáte osadený napríklad nosič bicyklov guľu vždy demontovať, ináč Vám hrozí pokuta cca 60€.

Čo z toho vyplýva, ak často používate príves, alebo chcete mať guľu na vozidle namontovanú stále a používať ju zároveň ako štít pred búchancami na parkovisku jednoznačne Vám doporučujem skrutkový systém, ktorý je zároveň najlacnejším riešením. 
Ak ťažné zariadenie využívate len občas, alebo Vám z nejakých dôvodov prekáža vyčnievajúca guľa odporúčam bajonet, alebo automat.

Pozor!
Ak chcete ťahať väčšie náklady je potrebné sledovať aj parametre zaťaženia ťažného zariadenia. Systémy  s bajonetom, alebo automatom majú vyššie hodnoty zaťaženia ako systémy na skrutky.

Sedem, alebo trinásť pólová inštalácia?

Univerzálnejšie, ale aj drahšie riešenie je 13-pólová zásuvka. Ak chcete používať karaván, alebo rôzne nosiče (napr. nosič bicyklov) je potrebné 13-pólové zapojenie, ktoré má navyše osadené spiatočkové svetlo a +12V pre napájanie a dobíjanie batérie prívesu a tiež kontrolný vodič zapojenia prívesu.
Ak chcete používať len prívesný vozík, stačí Vám 7-pólové zapojenie.


Čítať viac o Ťažné zariadenia AutoHak